Діяльність Фонду

Музей-студія АРВМ офіційно працює!
Записатися на екскурсію можна на fb-сторінці Фонду.
______________________________
______________________________
Фрагмент горельєфів Стіни Пам’яті, а саме композицію «Берегиня» відкрито з-під шару бетону.
Восени 2021 року з-під бетону вивільнено композицію «Берегиня».
Роботи ініційовані Фондом збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка в партнерстві з Арт-фундацією «Дукат».
Реалізувати проєкт стало можливим завдяки пожертвам:
• підприємств АТ «Київпассервіс» та «Мережа заправок KLO»,
• меценатів Володимира Бородянського та Руслана Нонки,
• тисяч небайдужих по всьому світу.
______________________________
______________________________

Урочистий початок робіт «Стіна Пам’яті Ади Рибачук та Володимира Мельніченка. Відродження»

Відновлення фрагменту та громадський дискурс ініціює Фонд збереження культурної спадщини АРВМ спільно з арт-фундацією “Дукат”

11 серпня 2021 року стартував проєкт відновлення рельєфів Стіни Пам’яті авторства Ади Рибачук і Володимира Мельніченка. Роботи розпочалися з фрагменту “Оборона Батьківщини”: буде розчищено фігуру жінки, яка трубить у горн, сповіщаючи про війну і необхідність ставати на захист країни.

З цієї нагоди 11 серпня о 12:00 просто під Стіною Пам’яті на Байковій горі відбулася прес-конференція за участі

  • Володимир Мельніченко, автор Парку та Стіни Пам’яті 
  • Ксенія Кравцова, голова правління Фонду АРВМ 
  • Михайло Кулівник, мистецтвознавець, представник арт-фундації “ДУКАТ”
  • Яна Баринова, директор департаменту культури КМДА 
  • Алевтина Кахідзе, художниця
______________________________
______________________________

Центральний київський автовокзал відкрито після реконструкції.

22 липня 2021 року. 

Мозаїчне оформлення автовокзалу авторства Ади Рибачук та Володимира Мельніченка повністю збережено, реставровано і інтегровано в сучасний дизайн будівлі.
ТБ-сюжети з офіційного відкриття:
______________________________

Відкрито виставку «Наступна зупинка — Автовокзал. Ада Рибачук та Володимир Мельніченко»

16 липня 2021 року. 

Фонд збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка, галерея «Дукат»
і Архів українського неофіційного мистецтва «Ukrainian Unofficial» презентують виставку «Наступна зупинка — Автовокзал. Ада Рибачук та Володимир Мельніченко». За підтримки KLO — української мережі автозаправних станцій.
Подію присвячено першій масштабній спільній роботі Ади Рибачук і Володимира Мельніченка — комплексному художньому оформленню Київського центрального автовокзалу. Виставка оповідає про створення відомих модерністських мозаїк доби відлиги, а також відображає історію їх збереження та реставрації, яка відбулася за ініціативи Фонду АРВМ у рамках реновації будівлі автовокзалу в 2021 році.
Опис події тут.
______________________________

Перша екскурсія Музеєм-майстернею Ади Рибачук та Володимира Мельніченка

5 червня 2021 року

Перша екскурсія Музеєм-майстернею Ади Рибачук та Володимира Мельніченка відбулася!
І це, маємо сказати, було дивовижно. Місце, у якому й зараз живе та працює художник Володимир Мельніченко, яке наповнене їх з Адою роботами, місце, де створювались легендарні мозаїки та скульптури — стало відкритим для гостей.
… Ця мрія в Ади та Володимира з’явилася ще 50 років тому. «Тут, у будинку на Малопідвальній, буде наш музей. Ми маємо зберегти наші роботи, і створити простір для мистецтва та діалогу з наступними поколіннями», — переказує Володимир Мельніченко слова Ади Рибачук.
І ось, 5 червня 2021 року ця мрія втілилась у реальність 💙
Першу екскурсію блискавично провела Ольга Балашова, мистецтвознавиця, голова правління ГО МСМ.
Відтепер світ АРВМ готовий відчинити свої двері для кожного з гостей!
______________________________

Пресконференція «Фонд АРВМ та Володимир Мельніченко. Співпраця, про яку варто розповісти»

20 квітня 2021 року. 

Учасники пресконференції:
• Володимир Мельніченко, художник
• Ксенія Кравцова, голова правління Фонду
• Олександр Галинський, голова наглядової ради Фонду
• Наталія Гнатюк, керівниця юридичної компанії Law Net
• Алевтина Кахідзе, художниця, креативна партнерка напрямку візуального мистецтва LAW NET
Пресконференція пройшла в Українському кризовому медіа-центрі.
Український художник-монументаліст Володимир Мельніченко спільно з Фондом збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка запрошує журналістів та всіх небайдужих на онлайн-зустріч. Буде презентовано оновлену структуру Фонду та стратегію його подальшої роботи. Також буде описано унікальний кейс у роботі з авторським правом, що став можливим завдяки партнерству з юридичною компанією LAW NET.
Фонд збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельніченка був створений у лютому 2020 року за ініціативи самого Володимира Мельніченка. Головна мета Фонду — захистити творчість цих художників-монументалістів та сприяти культурі збереження мистецької спадщини України.
Весь цей час тривала кропітка робота, часом непомітна для стороннього спостерігача. Але є здобутки і в публічній площині.
• Завдяки зусиллям Фонду присвоєно статус об’єкта культурної спадщини Залам прощання Київського крематорію — архітектурній споруді, яку створили Ада Рибачук та Володимир Мельніченко. Це дозволило захистити унікальний архітектурний об’єкт від спотворення.
• З грудня 2020 року тривають роботи над ініційованою Фондом реставрацією мозаїк Центрального київського автовокзалу. До масштабних робіт з інтеграції 60-річних мозаїк у сучасний оновлений інтер’єр автовокзалу Фонд залучив як знаних реставраторів, так і широку волонтерську спільноту.
Вперше в Україні художник зі світовим ім’ям ініціював створення структури, яка взяла на себе функції захисту творчої спадщини та адміністрування всіх процесів навколо неї.
Відеозапис
______________________________

Відкриття виставки книжкової графіки Ади Рибачук та Володимира Мельніченка в Одеському художньому музеї

11 лютого 2021 року. 

Відбулось відкриття виставки книжкової графіки Ади Рибачук та Володимира Мельніченка в Одеському художньому музеї.
В основі експозиції — ілюстрації до роману Л. Первомайського, які автор подарував музею.
Роман Леоніда Первомайського “Дикий мед” охоплює події битви при Курській дузі у липні 1943 р. Та попри складну заявлену тему, роман сповнений поетичною лірикою. Автор з величезною повагою, уважністю та ніжністю описує внутрішній світ героїв, які опинилися у важких обставинах.
Ілюстрації АРВМ — посилюють сприйняття сюжету роману, візуалізуючи персонажів та обставини, в яких вони діють. Та разом з тим створюють повноцінну цілісну історію.
Триватиме виставка два місяці. Також одесити зможуть побачити фільм Ксенії Кравцової «Шелест кроків» про життя і творчість Ади Рибачук та Володимира Мельніченка

______________________________

Прес-конференція з нагоди початку реставрації мозаїк на київському автовокзалу

01 грудня 2020 року. 

Унікальні мозаїки інтер’єру Центрального автовокзалу м. Київ будуть збережені.
Їх автори — відомі українські художники Ада Рибачук та Володимир Мельніченко. У 1961 році вони створили дизайн київського автовокзалу, та втілили свої ідеї у мозаїках та панно, які прикрашають три поверхи цієї будівлі.
У березні 2020 року Центральний автовокзал перейшов до нового власника, який заявив про плани модернізувати будівлю. Історія, яка могла обернутися втратою цінного художнього твору, стала унікальним в історії незалежної України випадком, коли власник без вагань підтримав ідею збереження монументальних творів в оновленому інтер’єрі споруди.
Відтак, паралельно з будівельними роботами всередині самого автовокзалу, зусиллями фонду і партнерів буде відбуватися професійна реставрація мозаїк Ади Рибачук та Володимира Мельніченка. Важливо, що самі твори художників враховані у новому дизайні. Тобто вони не просто будуть збережені, а повноцінно інтегровані в сучасний простір.
Значимість цієї події важко переоцінити, адже таке рішення стане прикладом й для інших власників будівель, в зовнішньому чи внутрішньому оформленні яких розташовані монументальні твори, створені у період 60-х–90-х років минулого сторіччя.

Відеозапис

______________________________

Презентація книги-каталогу «Крик птаха VII»

12 листопада відбулась онлайн-презентація книги-каталогу АРВМ. 

«Крик птаха VII» — це книга «про Любов і Пам’ять» —  так її назвав Володимир Мельніченко. Тут можна докладно прослідкувати усю хронологію створення Стіни, витоки рішення про її знищення, побачити всі документи, створені на її захист Велетнями української та світової культури, багаторічні спроби відновлення. У книзі опубліковано багато документів з архіву АРВМ, листи, обговорення, записи розмов сучасників, статті вчених та мистецтвознавців, фрагменти рукописів Ади Рибачук, де вона через художні образи описує події тих часів.

До друку Книгу підготували — Володимир Мельніченко та Олександр Галинський.

Формат: 70х100/8
К-сть сторінок: 383
Тираж: 500 прим.

Відеозапис (початок на 3:18)

______________________________

Зали прощання на Байковій горі увійшли до Переліку об’єктів культурної спадщини м. Києва

22 вересня наказом Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Зали прощання внесені у Перелік об’єктів культурної спадщини м. Києва 

Шість місяців тому нас – команду Фонду – вразило, що ця споруда, яка входить до світових каталогів визначних архітектурних об‘єктів, попри свою беззаперечну культурну цінність досі не отримала статусу пам’ятки в Україні. І півроку Фонд працював над тим, щоб виправити це непорозуміння.

Тепер Зали прощання зайняли своє місце серед інших важливих культурних пам’яток на законодавчому рівні. І разом з цим отримали охоронний статус, який не дозволить спотворити конструкцію (нехай і ненавмисно) «капітальним ремонтом». 

Лінк на рішення

______________________________

Показ фільму «Шелест кроків» на Стіні Пам’яті 

26 серпня відбувся показ фільму «Шелест кроків» (реж. Ксенія Кравцова) на території самого Парку Пам’яті. Стрічка, у центрі якої історія життя й творчості Ади Рибачук та Володимира Мельніченка транслювалась безпосередньо на Стіну Пам’яті. Ту саму, за бетоном якої схований один з найвизначніших творів художників — горельєфи, що зображають різноманітні історії з життя людей середини ХХ століття, своєрідне послання майбутнім поколінням. 

Перед початком фільму «Шелест кроків» відбувся site-specific перформанс «Де народжується початок і кінець».
Візуально-пластичне рішення: Флора Боровик
Музичне рішення: Яна Шлябанська

Як це було — дивіться у ролику

______________________________

Сертифікат про авторське право на мозаїку «Сонце, зорі та сузір’я»

22 вересня 2020 року зусиллями Фонду було оформлено авторське право на славнозвісну мозаїку «Сонце, зорі та сузір’я», яка розміщена у басейні Палацу дітей та юнацтва м. Київ. 

Автори: Мельніченко Володимир Володимирович та Рибачук Ада Федорівна.  

У 2018—2019 рр. було проведено реконструкцію пластики та мозаїк басейну. Співавтором розпису (мозаїка) басейну «Зорі та сузір’я» запрошено художницю Інгу Леві.

______________________________

Сертифікат про авторське право на мозаїки в інтер’єрі Київського Центрального автовокзалу 

17 серпня 2020 року Фонд отримав рішення про реєстрацію авторського права на твір образотворчого мистецтва “Мозаїки в інтер’єрі Київського Центрального автовокзалу”. 

Автори: Мельніченко Володимир Володимирович та Рибачук Ада Федорівна.  

Зображення на них, за задумом авторів, створюють особливе передчуття подорожі, відкриття нових місць і міст, і, разом з тим, — зустрічають гостей і тих, хто повернувся додому. 

Наразі Центральний автовокзал разом з іншими автостанціями Києва знаходиться у приватній власності й відбувається його реконструкція. 

Архітектурне агенство MCube підготувало дизайн-проект, за яким мозаїки залишаються в оновленому інтер’єрі автовокзалу.

______________________________

Сертифікат про авторське право на Зали прощання

Зусиллями команди Фонду 22 квітня 2020 р. документально зафіксовано авторське право АРВМ на унікальну будівлю Залів прощання Парку Пам’яті.
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України видало відповідний Сертифікат, який документально підтверджує що авторами будівлі є: Мельніченко Володимир Володимирович, Рибачук Ада Федорівна, Коваль Вадим Сергійович, Мілецький Авраам Мойсейович.
На цей документ митець очікував близько 30 років, раз за разом зіштовхуючись з формальними відмовками.
З опису пам’ятки: «Розмірковуючи про індивідуальність особистості, неповторність кожного життя про вплив мистецтва, зокрема архітектури, самих архітектурних форм, свідомо і дбайливо вміщених у простір, поєднаних зі впливом на виховання почуттів та поведінку людей, – місце для прощання, по смерті, – хотілося створити таким, що відповідало би духовним заповідям та естетичним уявленням, які мали би бути властивими й нашому часові, мисленню, суспільним стосункам»
Так виник задум Залів Прощання.