Вкрадені «Закохані»

А. Рибачук. «Закохані». 1959

Це робота Ади Рибачук «Закохані». Вона має дивну історію. Трішки спойлеру — її вкрадено.

Роботу створено у 1959 році на далекій Півночі, в селищі Кара, що неподалік Нарьян-Мару. Зображуючи своїх героїв, Ада посміхалася Володимиру: «Звісно, це ти та я». Вони позували один одному для цієї роботи, вони створювали численні ескізи, що зберіглися в архиві Володимира. Ця картина, як і вся творчість АРВМ, була частиною їхнього життя.

В. Мельніченко позує для роботи «Закохані»
А. Рибачук позує для роботи «Закохані»
А. Рибачук позує для роботи «Закохані»
А. Рибачук біля власної роботи «Закохані»

Потім робота потрапила до Києва і довгі роки зберігалася у майстерні Національної спілки художників України. Аж поки не зникла звідти півтора роки тому. Востаннє Володимир Мельніченко бачив її в серпні 2020 року, коли обговорював із колегами перспективи участі роботи у виставках.

Ми були впевнені — робота знайдеться. І ось вона знайшлася. В галереї Людмили Березницької. Нові власники стверджували, що це робота … Віктора Зарецького. Більше того, на картині з’явився підпис Зарецького, рівно в тому місці, де 60 років перед тим стояло ім’я Ади Рибачук.

Скріншот з fb-сторінки Л. Березницької
Скріншот з fb-сторінки Л. Березницької
Скріншот з fb-сторінки Л. Березницької

Покладаючись на порядність та корпоративну солідарність колег, ми звернулися до Євгена Березницького із проханням повернути роботу законному власнику — Володимиру Мельніченку. Але, схоже, були надто наївні.

Роботу нам віддавати ніхто не збирається, проте протягом ми місяця чуємо від Березницького, що:

  • роботу куплено в якогось художника, йдіть до нього, нехай поверне кошти;
  • ой, він, виявляється, якраз помер; 
  • але робота куплена за шалені кошти, які треба компенсувати;
  • і взагалі, це не Березницькі власники, а їхній партнер Сергій, який має отримати компенсацію, бо його корпоративна етика не стосується;
  • це робота Зарецького, ми вам не віримо;
  • а нехай Мельніченко нам щось подарує;

і таке інше, щодня різне. 

Команда Фонду АРВМ та особисто Володимир Мельніченко вирішили не брати участі у сумнівних торгах навколо власної роботи.

Якщо картина Ади Рибачук «Закохані» не повернеться в колекцію музею АРВМ, її доля буде — увійти в історію в якості вкраденої перлини та послужити справжньому мистецтву, ставши символом того, що не все в світі вимірюється грошима.

Закликаємо музеї та галереї, арт-фундації та виставкові центри, колекціонерів та дилерів — всіх, причетних до арт-процесів — байкотувати будь-які дії, пов’язані із демонстрацією чи продажем роботи Ади Рибачук «Закохані».